CR-V
ODAK NOKTASI, HER YOLDA GÜVENLİĞİNİZ

Honda mühendisleri sizin ve yolcularınızın güvenliği için her şeyi düşünüyor.

Tüm donanım versiyonlarında standart olarak bulunan üstün güvenlik teknolojileri sayesinde yeni CR-V, üç farklı bağımsız çarpışma testinden de en yüksek notu alarak Euro NCAP’te 5 yıldıza layık görüldü.

Sürücüye sürekli destek olmak için birlikte uyum içinde çalışan insan odaklı güvenlik teknolojileri, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA), ABS, Acil Durum Fren Desteği (Brake Assist), Lastik Basınç Uyarı Sistemi (DWS) ve daha fazlası Yeni CR-V’de bir araya geliyor.

Herkes ailesini korumak ister

Bunu ne kadar iyi anladığımızı yeni CR-V’de sunduğumuz İleri Güvenlik Sistemleri ile kanıtlıyoruz.

Tüm versiyonlarda standart olarak bulunan Şehir İçi Aktif Fren Sistemi (CTBA); siz ve önünüzdeki araç arasındaki mesafeyi denetliyor, olası bir çarpışmayı önceden bildirerek sürücüye tepki vermesi için zaman kazandırıyor. Sürücünün herhangi bir tepki vermediği durumlarda ise seyir hızını en aza indirmek için acil fren yapıyor.*

 

Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) ile yakın çalışan yeni bir güvenlik sistemi olan Harekete Duyarlı Direksiyon Sistemi, özellikle dönüşlerde, frenleme esnasında ve kaygan buzlu yol koşullarında dengesizlikleri tespit ederek, sürücünün direksiyonu doğru yöne çevirmesi için uyarıda bulunuyor ve ilk direksiyon hareketini otomatik olarak başlatıyor.

Olası bir darbede aktif ön koltuklar hareket ediyor ve darbenin etkisini olabildiğince azaltarak boynun ileri geri hareketinden kaynaklanan zedelenme riskini azaltıyor.

Ani fren yapılması gereken durumlarda dörtlü flaşörleri hızla yakıp söndürerek sürücüleri uyarıyor ve arkadan çarpışma riskini azaltıyor.

Yokuşta Kalkış Desteği (HSA), aracı yokuş yukarı konumda kaldırırken geriye kaymasını önler. Sensörler aracılığıyla fren basıncını kontrol eder ve fren pedalını bıraktıktan sonra bir buçuk saniye süreyle aracı sabit tutar.

Elektronik Kontrollü 4 Tekerlekten Çekiş Sistemi, yeni CR-V’ye yağmurlu, kaygan, buzlu vb. zorlu yol koşullarında yumuşak 4 tekerlekten çekiş imkanını otomatik olarak sağlar.

Maksimum koruma için, ön hava yastıklarında darbenin şiddetine göre açılma zamanını ve kuvvetini ayarlayan iki kademeli şişirme mekanizması bulunur. Perde hava yastıkları ise, 3 noktalı Acil Kilitleme Gergili (ELR) emniyet kemerleri ile birlikte çalışarak yandan çarpışma durumunda sürücüye, öndeki ve arkadaki yolculara koruma sağlar.

Kör noktada kalan araçları tespit ederek, şerit değişikliğini daha güvenli yapmanızı sağlar.

Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi, çevrenizdeki sürüş koşullarını değerlendirerek, kısa ve uzun farlar arasında geçişi otomatik olarak yapıyor. Sistem, karşıdan gelen sürücülerin rahatsız olmasını engelleyerek, size en iyi aydınlatmayı sağlıyor.

Şerit Takip Uyarı Sistemi, dikiz aynasının arkasında yer alan ve sürekli olarak yol şeritlerini algılayan kamera sayesinde çalışır. Sistem, yoldaki şeritleri algılayarak, sürücü kontrolü dışında şerit değiştirilmesi durumunda, görsel ve işitsel olarak sürücüyü uyarır.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi, yoldaki trafik işaretlerini 100 m uzaktan algılayarak, trafik işaretini geçinceye kadar i-MID ekranına yansıtır. Sistem, iki trafik işaretini aynı anda algılayabilir.

Yokuşta İniş Kontrolü Sistemi (HDC), sürücünün fren pedalına basmasına gerek kalmaksızın yalnızca bir düğmeye basarak yumuşak ve kontrollü bir yokuş inişi yapmasını sağlıyor. Sistem, yokuşu inerken aracın hızını hesaplar ve araç yokuş aşağı inerken hızlandığında, kendi kendine fren yaparak hızını ayarlar ve CR-V’nizi yavaşlatır.

Bu sistem, CR-V’den indikten 60 saniye sonrasına kadar farları açık tutarak yolu aydınlatıyor ve evinize güvenli bir giriş yapmanızı sağlıyor.

Aktif Dönüş Aydınlatması, dönüş yapılan yöne doğru direksiyon çevrildiği andan itibaren daha fazla aydınlatma sağlıyor. Özellikle az aydınlatılmış veya hiç aydınlatılmamış yollarda görüş açısını ve güvenliği artırmış oluyor.

Virajlı yollarda, dönüşlerde, hızlanmalarda ve ani manevralarda sürücünün aracı daha iyi kontrol etmesini sağlayan VSA (Araç Denge Konrol Sistemi); özellikle dönüşlerde, frenleme esnasında ve kaygan yol koşullarında dengesizlikleri tespit ederek, sürücünün direksiyonu doğru yöne çevirmesi için uyarıda bulunuyor. Harekete Duyarlı Direksiyon Sistemi (Motion Adaptive EPS) ile beraber çalışan VSA, sürücünün direksiyonu doğru yöne çevirmesi için uyarıda bulunuyor.

Çekici Denge Kontrol Sistemi (TSA), CR-V ile römorkun hareketini sürekli olarak izliyor ve ikisi arasında çok fazla mesafe veya tehlike algılarsa (Örneğin, yan rüzgarlarda veya şerit değiştirirken) devreye giriyor.

TSA, motor torkunu ayarlayarak ve gereken tekerleklere hassas bir şekilde doğru miktarda fren uygulayarak romörkü tekrar hizalıyor.

Yüksek hızlarda seyir halindeyken sistem, öndeki araç ile aranızdaki mesafeyi denetleyerek, olası bir çarpışma durumunda sizi uyarıyor.

Geri geri giderken, Çevre Görüş Sistemi, her iki taraftan yaklaşan araçları algılar ve sürücüyü olası bir tehlikeye karşı uyarır. Uyarı, i-MID ekranında görüntülenir.

Sistem, LDW’ye ek olarak aracın, sürücüden bağımsız şerit değiştirdiği koşullarda direksiyonu otomatik olarak düzelterek güvenli bir şekilde şeritte kalmasını sağlar.

Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, fren desteği sağlayarak trafikte önünüzdeki araca çarpma olasılığınızı en aza indirir veya önler. Düşük hızlarda, yayaları bile algılayarak olası bir tehlike anında sizi uyarır.

Birinci ve ikinci aşama:

İşitsel ve i-MID ekranında görsel uyarılar.

Üçüncü aşama:

Hafif fren devreye girer ve buna rağmen kaza, hala olası ise Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi sayesinde acil fren sistemi devreye girer.

Dördüncü aşama:

Uygulanan fren ile beraber, gergili emniyet kemerleri; sizi ve ön yolcuyu emniyetli bir şekilde yerinizde tutmak ve çarpışmanın etkisini azaltmak için devreye girer.

Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, trafikteki diğer araçların hareketini sürekli olarak takip ederek aracın hızını ayarlar ve sürücünün maksimum hız ve takip mesafesini belirlemesine olanak tanır. i-ACC ile otoyol kullanımında daha konforlu ve daha güvenli bir sürüş elde edilir.

Honda’nın gelişmiş teknolojiye ve güvenliğe bağlılığı sayesinde Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, sadece CR-V’nizin önündeki araçları değil, yan şeritteki araçları da gözlemler ve bu araçların aniden önünüze çıkma olasılığını 5 saniye öncesinden öngörür.

* Şehir İçi Aktif Fren Sistemi, aracınız 5 ile 30 km/s hızları arasında seyir halindeyken devreye girmektedir.

** Sadece otomatik şanzımanlı araçlarda mevcuttur.

*** Sadece Executive, Executive + ve Elegance modellerinde mevcuttur.