Jazz
GÜVENLİĞİNİZ İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Yeni Jazz’ın tasarımındaki en önemli odak noktaları; hem iç hem de dış güvenlik.

Araç içi yolcular, trafikteki diğer kullanıcılar ve yayaların güvenliği her zaman temel tasarım kriterlerimizden biri oldu. Bunun yansıması olarak yeni Jazz’ın tasarımına da büyük bölümü standart olarak sunulan gelişmiş güvenlik unsurları entegre ettik.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi’nin algıladığı hıza göre, aracın hız limitini otomatik olarak ayarlıyor.

Sistem aktif haldeyken araç, normal sürüşünü gerçekleştiriyor fakat sürücü sisteme müdahale edene kadar belirlenen hız limitini aşmıyor

Trafik İşareti Tanıma Sistemi, 100 metre uzaklığa kadar trafik levhalarını tespit ederek bu bilgiyi MID üzerinden sürücüye aktarıyor. Sistem, aynı anda 2 adet trafik levhasını ekranda gösterebiliyor.

Şerit Takip Uyarı Sistemi, dikiz aynasının arkasında yer alan ve sürekli olarak yol şeritlerini algılayan kamera sayesinde çalışıyor. Sistem, yoldaki şeritleri algılayarak, sürücü kontrolü dışında şerit değiştirilmesi durumunda, görsel ve işitsel olarak sürücüyü uyarıyor.

Yüksek hızlarda seyir halindeyken sistem, öndeki araç ile aranızdaki mesafeyi denetleyerek, olası bir çarpışma durumunda sizi uyarıyor.

Yokuşta kalkış yaparken aracın geri kaymasını önlüyor. Eğim sensörünün verilerini kullanan sistem, siz ayağınızı fren pedalından çektiğiniz andan itibaren kontrollü bir şekilde 1,5 saniye boyunca fren yapmaya devam ediyor.

Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi, çevrenizdeki sürüş koşullarını değerlendirerek, kısa ve uzun farlar arasında geçişi otomatik olarak yapıyor. Sistem, karşıdan gelen sürücülerin rahatsız olmasını engelleyerek, size en iyi aydınlatmayı sağlıyor.

Şehir içinde 5-32 km/s arasında bir hızla seyir halindeyken sistem olası bir çarpışmayı önlemek için önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi denetliyor.

Belirlenen araca yaklaşmaya devam etmeniz halinde Jazz, sizi MID ekranı üzerinden görsel ve işitsel olarak uyarıyor.

Eğer hala bir tepki vermemiş iseniz ve çarpışma kaçınılmaz hale geldiyse Şehir İçi Aktif Fren Sistemi devreye giriyor ve seyir hızını en aza indirmek üzere acil fren yapıyor. Sistem, sürüş şartlarının da uygun olması halinde çarpışmanın önüne geçilebiliyor.

VSA sensörleri sürüş esnasında dört lastiğin tutunma verilerini toplayıp maksimum tutunma ve kontrol için gerekli olan güç veya fren değerlerini hesaplıyor. Olası bir tutunma kaybında sistem, motor torkunu ayarlayarak ve her bir tekerleğe bağımsız fren yaptırarak kontrollü bir şekilde aracın sürüş güvenliğini sağlıyor.

Maksimum güvenlik ve koruma için ön hava yastıklarında çarpma şiddetine göre zamanlamayı ve kuvveti ayarlayan iki kademeli şişirme teknolojisi kullanılıyor. Olası bir yandan çarpma anında 3 noktadan bağlantılı emniyet kemerleriyle birlikte çalışan yan perde hava yastıkları, ön ve arka koltuktaki sürücü ve yolcuları koruyor.

Acil Durum Fren Desteği, olası bir acil durumda fren yapmanız halinde aracın daha kısa sürede durmasına yardımcı oluyor.

* Bu ve diğer özeliklerin hangi modellerde mevcut olduğu ile ilgili daha fazla bilgi için, donanım sayfasını inceleyiniz.